Somali Hakkında

Somali Hakkında

Somali Hakkında

Somali, Afrika'nın en doğu ucunda yer alan Afrika boynuzu diye bilinen bölgede bulunur. Kuzey batısı Cibuti, güney batısı Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda ise Etiyopya ile komşuluk eder. Somali'nin başkenti Mogadişhu'dur. Tarihi adı Baharat ise ülkesidir Somali'nin. Somali yüzey şekilleri platolar, düzlükler ve yaylalar oluştururken Afrika kıtasının, en uzun sahil şeridi yine Somali'de bulunur.

Somali iklim olarak Muson rüzgârları ve düzensiz bir şekilde yağan yağış ile sene boyunca kuraktır. Ülkenin en yüksek noktası ise Surud'dur. Etiyopya'dan doğan Vebi Shabella ve Vebi Juba ırmakları Somali akarsularının en önemlisi olurken bu akarsular boyunca uzanan topraklar Somali topraklarının en verimli bölgesidir.Somali ekonomisinde tarım ise ülke halkı için son derece önemlidir. Somali nüfusunun büyük bölümü tarım ile ilgilenirken ülke topraklarının sadece %15 tarım elverişlidir. Ülkede tarım yapılan alan ise % 2'lik bir kısımdır. Şeker pancarı, muz, darı, fasülye ise Somali'de ek sık yetiştirilen tarım ürünleridir. Somali topraklarının yarısına tekabül eden otlak alan ise hayvancılığı oldukça geliştirmiştir. Ülke ekonomisinin temel dinamiği hayvancılık oluşturur. Canlı hayvan ihracatı Somali ekonomisinin itici gücüdür. Koyun, keçi ve deve Somali'de yetiştirilen başlıca hayvan türleridir. Tarım ürünleri ve deri Somali ihraç ürünlerine katkı sağlayan diğer üretimlerdir. Somali sanayi olarak yeteri kadar gelişmiş bir ülke değildir. Ülkede sanayi neredeyse hiç bulunmazken, petrol rafinesi, çok az sayıda olan gıda maddeleri fabrikaları ve az sayıda konfeksiyon atölyeleri mevcuttur. Ton balığı ve paket tesisleri ise yine Somali endüstrisi içerisinde yer alır. Uranyum, demir, titanyum, kalay, boksit, doğalgaz ve petrol Somali'de çıkarılmakta olan yeraltı ürünleridir. Somali yer altı kaynakları yeteri kadar gün yüzüne çıkmamış olmasına rağmen ülke toprakları büyük bir potansiyele sahiptir.

Fauna ve flora olarak ise oldukça zengin bir ülkedir. Akasya ve baobab ağaçları bölgeye özgü karakteristik ağaçlardır. Nesli tükenmekte olan yahut az sayıdaki birçok kuş türü Somali topraklarında hayatını devam ettirir. Yine Somali'ye kıyısı olan denizler çok çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapar.Somali ile Türkiye'nin ilişkileri her geçen gün gelişme göstermektedir. Türkiye son yıllarda bölgeye ciddi derecede yardım ve yatırım yapmaktadır. Somali altyapı sorunlarına dair çalışmalar Türkiye tarafından yürütülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gündeminde Somali seyahati bulunabilir. İki ülke arası yapılan anlaşmalarda vize muafiyet bulunmazken muhtemel Somali seyahati öncesi Türkiye Vatandaşlarının Somali vizesi almaları gerekmektedir. Somali vizesi almak için Somali Konsolosluğuna yahut Somali Fahri Konsolosluklarından Somali vizesi işlemleri için bilgi alabilirsiniz. Somali vize işlemlerine başlamadan önce bir takım bilgiler aydınlatıcı olabilir. Somali vize işlemleri sırasında olası bir aksilikle karşılaşmak istemiyorsanız Somali vize başvuru formu ve Somali vize başvuru evrakları eksiksiz ve uyumlu bir şekilde doldurulmalıdır. Somali vize evraklarında beyan etmiş olduğunuz bütün bilgilerin birbirini desteklemiş olması daima Somali vize işlemlerinizin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.
Somali Konsolosluğu resmi web sitesi: www.somaliembassy.org